návrat rekreačních objektů

Zdeněk Vodička

Tuzemská rekreace má u nás velmi hluboké kořeny. Začalo to trampingem na začátku minulého století, kdy lidé vyjížděli z plnících se měst, užít si trochu té přírody, přes poválečný rozmach hromadných rekreací v podnikových zotavovnách a hotelích, až po lidskou potřebu individuální rekreace, zúženou do hranic našeho státu, díky složitějším cestám do zahraničí, nemluvě o moři.

Lidé hledali objekt, který jim bude k dispozici kdykoli budou chtít a nabídne jim únik ze všedního shonu a starostí. Nic nevadilo, že takové vlastnictví ve skutečnosti znamenalo vyměnit pracovní činnost přes týden za pracovní činnost o víkendu. Lidé to brali jako relax a tu nutnou údržbu si užívali se vším všudy. Co na tom, že se ze svých chat a chalup vraceli celí rozlámaní z fyzické práce, které mnozí již ve městě odvykli. To byli naši rodičové a prarodičové. Celé generace dětí zde vyrůstaly v různých chatových osadách a dostaly zde základní pracovní návyky od svých rodičů, o které však tehdy moc nestály, ale později se jim náramně hodily. Celá naše republika je tak plná různých rekreačních objektů individuálního zaměření, o které se staralo několik pokolení rodinných příslušníků.

Po roce 1989, kdy došlo k pádu Železné opony, na tyto rodinné klenoty lidé zčásti zapomněli opojeni možností cestování do zahraničních destinací, a rekreační objekty začaly zvolna chátrat mnohdy zanedbanou údržbou. Nikdo již pravidelně nenatíral svěšené a rozklížené okenice, zahrádky zarůstaly plevelem a reznoucí okapy se začaly zvolna plnit jehličím.

V současné době se však již lidé nasytili cestování do zahraničí a byť tam velmi rádi vyjíždějí, začali si zase více vážit možnosti vlastnit něco svého, kam můžou vyrážet pravidelně. A tak zažívají rekreační objekty svou renesanci. Mnoho lidí je zatepluje, zvelebuje, se suchým záchodem se už spokojí málokdo. Mění se dispozice, dokonce tam lidé mnohdy bydlí celoročně. S tím, jak se znovu zvyšuje obliba tuzemských rekreačních objektů, stoupá samozřejmě poptávka a jejich cena. Lidé jsou dnes ekonomicky silnější a vlastnit rekreační objekt je přece jenom ekonomicky rozumnější, než si koupit nové auto.

Sám se specializuji na prodej rekreačních objektů v Posázaví a Povltaví, zejména v okrese Benešov. Jezdím, ale i na Orlickou přehradu, kde jsme úspěšně našli nové majitele mnohým chatám. To mě naplňuje. :-)

+420 777 122 711

info@oakreal.cz

U DUBU 23 PRAHA 4