proč vyžadujeme exkluzivitu?

Jan Schweiner

Důvodem je v první řadě ochrana klienta. Na realitním trhu se objevují makléři, kteří začnou spolupracovat s klienty bez smlouvy tzv. na dobré slovo. Klient následně nemá žádný dokument, z kterého vyplívá za kolik peněz se nemovitost prodává, jak dlouho a za jakých podmínek může makléř klienta zastupovat. Takto domluvená spolupráce se velmi složitě kontroluje a následně, když je klient nespokojený tak i vypovídá. Makléř si může doslova dělat s Vaší nemovitostí co bude chtít.

Další výhodou výhradní smlouvy je makléř, který plně kontroluje prodej a reguluje informace, které se o nemovitosti prezentují v médiích tzn. v reklamě. V případě, že klient podepíše více smluv s více makléři tzv. nevýhradní smlouvu, je na první pohled uspokojen pořekadlem, čím více makléřů, tím větší šance, že se nemovitost prodá. Bohužel opakem je pravda. Možnosti makléřů jak prezentovat a kde umístit reklamu jsou v Čechách omezené a jsme prostě malá země. Navíc na velikosti kanceláře v tomto případě vůbec nezáleží. Zájemce následně naráží v médiích na jednu a tu samou nemovitost od více makléřů. Ti i když se budou snažit sebe víc, vždy bude jejich reklama odlišná a to hlavně v rozměrech. Zájemce bude zmatený. Následně bude váhat s jakým makléřem jít na prohlídku a v případě složení zálohy si nebude jistý zda ho jiný zájemce nebude moci přeplatit jelikož jím vybraný makléř na prodeji nedělá sám.

Velmi podobným příkladem je prodej ojetého vozidla, který také nemůže stát ve třech bazarech naráz. Takový vícenásobný prodej působí na mnoho zájemců nedůvěryhodně a dají přednost jiné nemovitosti. Tím si klient snižuje počet platících zájemců. Dalším důvodem, proč je výhradní smlouva důležitá je výhoda pro obě strany. Makléř má jistotu, že nemusí bojovat proti ostatním makléřům a může se soustředit svojí energií na lepší prezentaci nemovitosti. Klient má vždy k ruce pouze jednoho makléře s kterým si prochází celý prodej od začátku do konce.

Našim klientům vždy doporučujeme smlouvu uzavřít vždy na tři měsíce maximálně na šest měsíců u složitých a sezónních nemovitostí. Po uplynutí sjednané doby smlouvu obnovovat na základě opce resp. doložky vždy po měsíci. V případě, že s makléřem nebude daný klient spokojený, rozhodne se smlouvu neprodlužovat a vybere si jiného makléře. Pokud Vám auto, kterým jezdíte nevyhovuje, tak s ním nebudete jezdit dalších několik let. Výhodu pro makléře jsem již zmínili. S klientem jsou domluveny jasné podmínky prodeje tzv. za kolik, jak dlouho a kolik za to dostane. Také je pro makléře důležité, že na smlouvě musí být podpis všech vlastníků popřípadě plné moci spoluvlastníků. Pro makléře, ale i pro zájemce je to jasný důkaz, že všichni s prodejem souhlasí a nestane se, že jeden ze spolumajitelů o prodeji nemovitosti neví.

Důvodů pro, ale i proti je mnohem víc a rádi Vám vše osobně sdělíme. Výše jsme shrnuli ty základní důvody. Nyní je na Vás, aby jste vyzkoušeli naše makléře a doufáme, že budete spokojený jako naši klienti, kteří se k nám opakovaně vrací. Jejich reference naleznete u každého z makléřů popřípadě si prohlédněte příběhy nemovitostí u kterých jsem se zapotili, ale prodej jsme nakonec realizovali a klienti byly nadmíru spokojeni.

+420 777 122 711

info@oakreal.cz

U DUBU 23 PRAHA 4